Jak postupovat při provedení revize nebo kontroly elektrických spotřebičů a nářadí? Tento článek se zaměřuje na jednotlivé úkony, které je třeba vykonat při revizi a kontrole elektrických spotřebičů podle ČSN 33 1600 ed.2.
Jak postupovat při provedení revize nebo kontroly elektrických spotřebičů a nářadí? Tento článek se zaměřuje na jednotlivé úkony, které je třeba vykonat při revizi a kontrole elektrických spotřebičů podle ČSN 33 1600 ed.2.
Jako každé jiné elektrické zařízení je potřeba i na hromosvodech provádět dle příslušných norem pravidelné revize a kontroly. Zařízení slouží k ochraně budov, objektů a živých bytostí v nich před nebezpečnými účinky blesku. Hromosvod vytváří umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje do země. Proto z hlediska bezpečnosti lidského zdraví a majetkových škod je nezbytné toto zařízení udržovat a dodržovat termíny kontrol a revizí.
Vyhrazená technická zařízení dle zákona č. 174/1968 Sb. jsou zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku, která podléhají dozoru podle tohoto zákona.
Revize a kontroly plynových zařízení určuje zákon každému provozovateli odběrného plynového zařízení (např. plynové kotle, spotřebiče) a nese odpovědnost za škody způsobené provozem plynového zařízení. Provádění revizí a kontrol, včetně všech náležitostí o zpracování patřičných protokolů řeší vyhláška č. 85/1978 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Pro majitele bytových domů a jejich nájemníků vyplývá z platné legislativy zajištění provádění některých činností na technických a požárně bezpečnostních zařízeních za účelem zajištění jejich bezpečnosti či funkčnosti při užívání. Provádění revizí a kontrol je tedy závazné nejen platnými předpisy, ale především může zabránit vzniku škod na zdraví a majetku.
Provádění revizí je samozřejmostí a povinností nejen v komerčním sektoru, ale týká se to pochopitelně také municipalit. Současný stav provádění těchto úkonů je však v mnoha těchto organizacích nastaven velmi nevhodně, neefektivně a z dlouhodobého hlediska také neudržitelně. To může způsobit časové, finanční i jiné problémy a komplikace. Předejít tomu lze nastavením správné koncepce vedení revizí a kontrol, např. pomocí vhodného softwaru nebo webové (cloudové) aplikace.
Znečišťování ovzduší, zejména na vesnicích a v malých městech, lokálními topidly na tuhá paliva, chce značně omezit státní správa již několik let. Pomoci by ji měl již několik let platný zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, který od nového roku 2017 poskytuje nové pravomoce obecním úřadům.
Hlavní příčinou znečišťování ovzduší kotli na tuhá paliva je jejich špatný technický stav, stáří anebo použití nevhodného topidla.
Pro provoz dětských a sportovních hřišť existují nejrůznější požadavky na provozovatele s cílem zajistit bezpečné prostředí bez vzniku neočekávaných překážek, které mohou mít za následek vznik úrazů. Mezi provozovatele dětských hřišť a sportovišť můžeme zahrnout:
Místní provozní bezpečnostní předpisy (dále jen MPP) nebo také provozní řády patří mezi předpisy provozovatele či zaměstnavatele, které upravují:
Bezpečnost pacientů je základní požadavek při využití zdravotně elektrických přístrojů (ME – z angl.. medical equipment) ve zdravotnických prostorech. K zajištění bezpečnosti je možné dosáhnout provedením bezpečných elektrických rozvodů, bezpečným používáním a správnou údržbou. Tento požadavek platí především pro nemocnice, soukromé kliniky, lékařskou a dentální praxi a určené místnosti lékařské péče na ostatních pracovištích.
Vím, pro jaká zařízení se mají vykonávat revize, ale kdy je mám provádět?
Z důvodu splnění požadavku na zajištění bezpečného provozu jeřábů, zejména při dodržení pracovních a provozních podmínek, musí být veškeré jeřáby podrobeny pravidelným inspekcím, kdy jejich hlavním úkolem je včasné zjištění odchylek od bezpečného stavu.
Vyskytují se případy, kdy je stanoveno, že před předáním zařízení odběrateli musí být posouzeno Technickou inspekcí České republiky (dále jen TIČR) a o této skutečnosti vyhotoven dokument „Odborné a závazné stanovisko“. Bez tohoto dokumentu, vydaného jednotlivě na všechna vyhrazená technická zařízení, která jsou vyjmenována v prováděcích vyhláškách k zákonu o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, není možné vyhrazené technické zařízení předat odběrateli, nebo uvést do provozu.
Aby se zamezilo šíření požáru pomocí vzduchotechnických potrubí mezi jednotlivými požárními úseky, jsou instalovány v potrubních prostupech požárně dělících konstrukcí požární klapky. Jsou to požární uzávěry, které na základě samočinného spouštěcího impulsu (teplotní, mechanický, elektrický) uzavřou toto potrubí a tím brání šíření požáru a zplodin hoření po dobu požadované požární odolnosti z požárního úseku zasaženého požárem do dalších požárních úseků objektu.
Čistírny slouží ke kontinuálnímu čištění odpadních vod s vysokým znečištěním, mechanické nečistoty, ropné látky (volné i emulgované), saponáty, těžké kovy a jiná znečištění. Jsou konstruovány tak, aby měli jednoduché ovládání s automatickou regulací provozu i dávkováním chemikálií. Jsou vhodné k přečištění vod z ploch menších průmyslových areálů, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu vypouštěných vod.
Slouží k čištění odpadních vod splaškového charakteru z domácností nebo sociálních zařízení závodů, rekreačních zařízení a také tam, kde jsou kladeny vyšší nároky na kvalitu odtoku splaškové vody, hlavně na obsah dusíku a fosforu. Biologické čistírny odpadních vod je nutno použít všude tam, kde nelze odpadní vody připojit na veřejnou kanalizaci s čistírnou odpadních vod nebo kde je nutno vybudovat čistírnu pro dočasný provoz.
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou patří k nejrizikovějším činnostem v oblasti stavebnictví. Za tuto práci se považuje práce a pohyb pracovníků, při kterém jsou ohroženi pádem z výšky, do hloubky, propadnutím nebo sesutím. Před tímto ohrožením musí být pracovníci chráněni. V případech, kdy se jedná zejména o krátkodobé práce, práce prováděné nízkým počtem pracovníků, údržbářské práce apod., se k zajištění proti pádu z výšky, do hloubky, propadnutí nebo sesutí se používá osobní zajištění k záchytným a zádržným systémům proti pádu.
Zařízení je určeno k odstranění lehkých ropných kapalin (dříve ropných látek) z dešťových nebo technologických vod, pokud s nimi tvoří jen málo stabilní emulze. Najdou uplatnění při čištění dešťových vod z ploch, na kterých lze předpokládat úkap pohonných hmot nebo olejů a technologických vod, znečištěných neemulgovanými oleji a mazivy, obvykle ropného původu (parkoviště, dílny, sklady PHM apod.)
Čerpací stanice pohonných hmot řadíme mezi zařízení pro plnění a stáčení hořlavých hmot. Podle platného předpisu ČSN smí být plnění a stáčení hořlavých kapalin prováděno pouze na místech k tomu vybavených a zajištěných podle příslušných vodohospodářských, dopravních a hygienických předpisů. Především musí být všechny manipulační plochy, kanalizace, sběrné a havarijní jímky nepropustné a chemicky odolné proti kapalinám, se kterým se na nich manipuluje.
Otvory, které jsou v konstrukcích ohraničující požární úseky (požární stěny, stropy), musí být zajištěny tak, aby bránily šíření požáru, kouře a umožňovaly bezpečnou evakuaci osob. Proto jsou do otvorů osazovány požární uzávěry, které tyto podmínky dané legislativními předpisy splňují.