Holbová
 , 
25.02.2013 08:48
Dobrý den, ve firmě řešíme problém, máme na výrobním stroji provozní jeřáb s nosností 500 kg a nevíme zda je nutné mít školení obsluhy na jeřáby, provádět revize na zdvíhací zařízení, mít určenou osobu odpovědnou a provádět kontroly nebo to vzhledem k nízké nosnosti jeřábu není nutné. děkuji

Odpovědi

Revize Kontroly.cz
11.12.2016 15:43

Dobrý den,

pro jistotu, je třeba zeptat se revizního technika a zjistit jestli tato pomocná zařízení podléhají revizi.

S pozdravem

Tým RevizeKontroly.cz

Jiří Hovorka
06.12.2016 06:13

Dobrý den,

rád bych se zeptal na problematiku jednoúčelových zdvihacích zařízení. Naše společnost vyrábí ocelové svařované konstrukce a pro manipulaci s některými částmi je nutné mít jednoúčelové zdvihací traverzy, které pro tento účel dodáváme i s výrobky. Jedná se o traverzy, které slouží pro manipulaci a ustavení našeho výrobku u zákazníka a pro případnou demontáž nebo servis. Je nutné na tyto zařízení dodávat revizi? Případně jaké náležitosti musí zařízení splňovat?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Jiří Hovorka

RevizeKontroly.cz
01.10.2013 16:46
Dobrý den, ano obsluhující osoba nebo-li podle [b]ČSN ISO 12480-1[/b] pověřená osoba, která obsluhuje jeřáb musí mít [b]platný jeřábnický průkaz[/b], pro Vás třídy "0", vazač je zodpovědný za uvázání a odvázání břemene v takovém případě musí mít platný vázačský průkaz. V obou případech vydavá toto potvrzení [b]revizní technik[/b] pro zdvíhací zařízení podle § 8 vyhlášky č. 19/1979. Výše uvedená norma platí pro jeřáby s motorickým pohonem. Automobilové zvedáky patří mezi [b]nevyhrazená zdvíhací zařízení[/b] pokud nosnost nepřekročí 5000kg, ale i v takovém případě se musí určit pověřená osoba pro obsluhu, která má [b]platné školení[/b] vydané RT zdvíhacího zařízení.
RevizeKontroly.cz
30.09.2013 17:14

Nevím jestli jsme pochopili dobře otázky: - je třeba každý rok projít přezkoušením a obnovit platnost jeřábnického a vazačského průkazu - není zapotřebí, aby průkaz vydával přímo revizní technik ZZ (konkrétně montážního elektrického zvedáku).

ˇjiri.sima10
27.09.2013 09:14
Chci se dále zeptat zda tato obsluhující osoba ZZ musí mít platný jeřábnícký průkaz třídy"0" a vazačský průkaz, současně se chci zeptat na montážní elektrický šroubový zvedák nosnost 2500kg na osobní vozidla zda obsluha musí mít uvedené průkazy vydané revizním technikem ZZ. Děkuji za informaci.
RevizeKontroly.cz
04.03.2013 19:25
Pokud máte k dispozici manuál od výrobce, prostudujte pokyny pro provoz jeřábu a jeho údržbu. Zpravidla je nutné mít ke každému jeřábu knihu obsluhy a údržby. Každá osoba, která obsluhuje jeřáb příležitostně, musí být také seznámena s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví na daném pracovišti. Četnost prohlídek u takových jeřábů ve většině případů určuje průvodní dokumentace od výrobce! Pokud již není výrobce znám nebo průvodní dokumentace prostě chybí, stanoví rozsah kontroly zařízení zaměstnavatel místním provozním bezpečnostním předpisem. Každé zařízení však musí být vybaveno provozní dokumentací a pravidelná kontrola od data uvedení do provozu musí být prováděna alespoň jednou za 12 měsíců. U tohoto zařízení platí dva předpisy - vyhláška č. 48/1982 Sb., která stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení (v § 225 pojednává o prostředcích pro vázání, zavěšení a uchopení břemen) a nařízení vlády č. 378/2001 Sb., které stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, dopravních prostředků, přístrojů a nářadí.

Vložit odpověď