Dobrý den mám topičský průkaz na kotle 1.třídy ,mohl bych získat osvědčení pro revizi kotlů na tuhá paliva popřípade kde se zkoušky provádějí?děkuji za odpověď
Opět hovadina!
Pokud si objednám revizi na učený termín, vyčistím kotel, revizní technik vypíše zprávu a večer tam budu prát "PETky", tak je celá revize k ničemu, dále, "studené spalování", lidé se snaží šetřit na uhlí tak topí na nízkou teplotu, což je blbost. Bude to vytvářet korupční prostředí. Co tam ten technik vlastně zjistí koukáním do černé díry? Bude studovat spalovací proces mimo topnou sezonu? odebírat vzorky paliva? studovat nastavení elektroniky? Otáčky čepadel? Úplně stejnou službu by vykonal kominík v rámci povinné revize komínů. Když budu chtít pálit "sračky" tak si cestu najdu a s platnou revizí!
Topenář bydlíci v paneláku.
Když Vám to přišlo "škoda vyhazovat 10 000 Kč za Ladomat", proč se ptáte nyní,zda musíte?
Máte pocit, že jste udělal chybné rozhodnutí z neznalosti?
Zamyslel jste se někdy nad tím,proč se neustále zvyšují požadavky na technologie instalované v kotelnách RD?
Opravdu si myslíte,že se chce někdo na tom obohatit? Co takhle naše děti a vnoučata?
Vyrůstal jsem v Karviné,největší znečišťovatel byla koksovna ČSA a sousedé,kteří stejně jako my používali k topení doma vyrobené kotle a uhlí míchané s kaly.
V kotelně bylo 7tun č. uhlí,doma jsme chodili v zimě v trenýrkách,teplota se regulovala otevřenými okny a 5m od baráku nebyl sníh.
Jsem rád,že tyto časy jsou minulostí, a že legislativa nutí provozovatele tepelných zdrojů na tuhá paliva aplikovat nejnovější poznatky vědy, aby se omezily negativní vlivy topení na životní prostředí. Takový Ladomat sníží emise o min.15%, zvýší životnost kotle,celkově přispěje k čistšímu ovzduší.
Dnes ušetřím na technologii kotelny 15 000 Kč, pozítří zaplatíme na Cytostakika 200000 Kč pro vnučku, která onemocní onkologickou chorobou, to je opravdu nerozumné.
Dobrý den, prosím je tedy už nějakým způsobem vyřešena revize u kotlů kde není jasný výrobce (zanikl popř.samovýroba) Koupili jsme s partnerkou domek kde je istalovaný kotel s nejasným výrobcem možná je to i samovýroba. Jak se tedy mme zachovat v případě nutnosti revize? Nový kotel pro tuto sezonu z finančních důvodů nepřipadá v úvahu. Děkuji za odpověď. A.
Dobrý den,
pokud máte na mysli povinnost provádět kontroly ("revize") kotlů na tuhá paliva podle zákona č. 201/2012 o ochraně ovzduší, tak toto nařízení se vzahuje na všechny kdo takový kotel vlastní a provozuje. K tomu, abyste tuto kontrolu mohl provést budete potřebovat školení a osvědčení od výrobce. Tato kontrola je povinná od příštího roku a jejím cílem je donutit majitele lokálních topidel, aby své kotle udržovali v pořádku a min. 1x za 2 roky provedli servisní prohlídku autorizovanou osobou, která současně provede onu kontrolu ("revizi") zařízení.
Tým Revize Kontroly.cz
Dobrý den, nedavno mi volala babička, že je znepokojená z nové revize na kotel. Někde čtu, že se to týká jen podnikatelů. Dále by mě zajímalo co vše je potřebné mít, abych tu revizi mohl babičce napsat sám? Jsem elektrikář s platnou vyhláškou 50. Babička má kotel asi rok a půl starý Atmos AC25S. Má tam samotížku takže jsem tam nedával Laddomat takže si myslím, že by mi to revizák stejně nepodepsal. Přišla mi škoda vyhazovat 10 000kč za nějáký Laddomat.
Díky
Zdravím,mám kotel Viadrus lit.2roky starý,emisní třída 1,taže v r.2022 ho vyhodím i když bude v pořádku,je to kotel na tuhá paliva,to bych musel mít příjem jako ty darmožroutí ve vládě,ty ekologové by měli mít měs.příjem 12000Kč,aby si nevymešleli takové píčoviny.
je to přesně tak jak píšete, vymezili jsme kategorie vyhrazených zařízení vzhledem k tomu, že na tyto kategorie byl položen dotaz.
Po roce 2016 budete moc stále provozovat kotle na tuhá paliva všech emisí. Až od roku 2022 se nebudou moci provozocat kotle emisních tříd 1 a 2. Provedení kontrol na u kotlů které jsou vyrobeny vlastními silami nebo firmami, které již neexistuje je poměrně složitá situace a bude záležet na servisních technicích do jaké míry budou moci na těchto zařízeních vykonávat kontroly. Tohle je spíše dotaz na ministerstvo životního prostředi, aby k tomu vydalo nějaké stanovisko, pokud již tak neučinilo.
Ano máte pravdu, že se píše kontrola a NE revize. Chtěli jsme uvést tento termín v závorce jelikož spousta lidí vnímá tuto kontrolu jako revizi a v médiích se často vyskytuje tento pojem.
Na závěr bych chtěl připomenout, že zákon o ochraně ovzduší pamatuje i na lidi, co topí kde čím co najdou. Jakým způsobem budou kontrolní orgány toho využívat je věc jiná.
Zdravím,
vaše odpověď vymezila kategorie vyhrazených technických zařízení na plynová a elektrická, pokud se budeme bavit o tom, co jste napsali v prvním odstavci, bavíme se o obyčejných lidech a malých firmách,s předpokladem, že nikdo neprovozuje doma kotel, který by spadal do tlakových zařízení nebo voda na výstupu by přesahovalateplotu 115°C.
Dále, pokud budu vycházet z odpovědi vašeho týmu nelze po roce 2016provozovat kotle na tuhá paliva vyrobená někým a kdesi. V tomto případěsamořejmně nelze dohledat výrobce a jím vyškolené revizní techniky( někde jsem tu četl příspěvek a dotaz na doma dělaný kotel na tuhá paliva). Dále by pak měly vypadnout ze hry kotle, kde již výrobce dávno zanikl, opět, nemá kdo vyškolit revizní techniky.
Dále mi z vaší odpovědi vyplývá a citovaného zákona,že kontroly (nepíše se revize)jednotlivých kotlů budou moci provádět jen smluvní partneři výrobců jednotlivých kotlů.Nikdojiný na tyto revize nedosáhne, protože nelze projít školeními u všech možných výrobců kotlů. Kontrolovat se má technický stav, tzn. podle měvše, kotlové těleso, případně zásobník, pokud se jedná o automat,a elektroinstalace, takže snad všechno.(Jsem zvědavý, kteréz těchto firem budoumít platné oprávnění od Tičru, jedná se vždy o topenáře, kteří po připojení kotle na teplovodníokruh "strčí akorátvidlici od kotledo zásuvky")
Podle mě (to je jen má stížnost) tyhle kontroly neřeší to, čím se v kotlíchtopí a nemá to žádný dopad na kvalitu ovzduší.To si musí sami lidé vyřešit se sousedem, co mu jde z komína, případně pak z obcí a kontrolou co jde do kotle a následně z komína.
A to že lidi neumí topit je stejně žádná kontrola nenaučí a na kvalitu spalování to vliv samozřjemně má.
povinnost provádět kontroly (revize) kotlů na tuhá paliva určuje zákon č. 201/2012 o ochraně ovzduší. Jeho cílem je donutit majitele lokálních topidel, aby své kotle udržovali v pořádku a min. 1x za 2 roky provést servisní prohlídku autorizovanou osobou, která současně provede kontrolu zařízení. Od nového roku 2017 bude moci obecní úřad po majiteli stacionárního zdroje požadovat zprávu o kontrole (revize) kotle na tuhá paliva. Více v samostatném článku s okdazem níže.
To o čem mluvíte jsou vyhrazená technická zařízení, na kterých se sice předepisují provádět revize podle zákona č. 174/1968 Sb., ale jen organizacím a podnikájícím fyzickým osobám. Tozn. pokud kotel máte instalovaný v rodinném domě není nikde předepsáno, že musíte provádět revizi elektrického zařízení, ale pouze doporučeno např. při řešení následků případných škod s pojišťovnou.
K otázce pokud zařízení se jedná o tlakové zařízení: S největší pravděpodobností NE, avšak pokud si chcete být jistý, podívejte se do průvodní dokumentace (návodu k údržbe) jestli náhodou některá součást nespadá do kategorie vyhrazených tlakových zařízení např. tlaková expanzní nádoba, avšak toto tlakové zařízení nebývá přímo součástí kotle, ale teplovodní soustavy pro vytápění. Jediným rozdílem může být pokud by se jednalo o horkovodí kotel tozn. pokud výrobní médium je horká voda (teplota látky je větší než 115°C), pak by se jednalo o vyhrazené tlakové zařízení.