Na našich webových stránkách budeme postupně aktualizovat informace, které už jsou neplatné vzhledem k novému platnému zákonu č. 250/2021 Sb., Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, který nahrazuje zákon č. 174/1968 Sb. a navazující předpisy.
Omlouváme za neaktuálnost některých informací. Děkujeme za pochopení
Kotel, jehož výrobní médium je pára (teplota pracovní látky převyšuje bod varu) nebo horká voda (teplota pracovní látky je větší než 115°C), patří mezi vyhrazená tlakové zařízení, pokud má konstrukční přetlak vyšší než 0,07MPa. Pro zajištění bezpečného a hospodárného provozu kotlů je nutné provádět pravidelné revize a kontroly podle předepsaných norem a vyhlášek.
Vyhláška č. 18/1979 Sb. předepisuje povinnost provádět pravidelné revize, kontroly a zkoušky pro vyhrazená tlaková zařízení.
Pro kotle o konstrukčním přetlaku:
Provozovatel je povinen vypracovat:
Provozovatel je povinen mj. zajistit:
U přímých vodoznaků je nutné za provozu zabránit jejich ucpání:
Nepřímé vodoznaky se kontrolují srovnáním s přímými vodoznaky ve lhůtách uvedených v provozním předpise od výrobce.
Pokud je kotel vybaven signalizací stavu hladiny, musí být její funkce kontrolována dle místních provozních předpisů minimálně 1x týdně a výsledek se zapíše do provozního deníku kotle.
V místním provozním předpise se určí osoby zodpovědné za přezkoušení, současné i pracovníci provádějící přezkoušení v určené době (např. během směny, při střídání směn apod.).
Přesnost údajů provozních tlakoměrů musí být kontrolována kontrolními tlakoměry při každém podezření na nesprávnost údajů provozních tlakoměrů avšak nejméně 1x za rok.
Dále pak je nutno provádět nulování tlakoměrů 1x měsíčně.
V místním provozním předpise jsou uvedeny pokyny pro kontrolu a nulování, výsledky o kontrolách zapisujeme do provozního deníku kotle.
Je-li odchylka mezi provozním a kontrolním tlakoměrem větší než 5% na uvedené stupnici, musí být provozní tlakoměr nahrazen jiným správným tlakoměrem. Není-li to možné je třeba provést korekci.
Kontrolní tlakoměr je nutno přezkoušet (kalibrovat) 1x za roky. O provedení této činnosti je nutné mít k dispozici doklad.
Pojistné ventily je nutno přezkoušet pro parní kotle s konstrukčním přetlakem:
Výsledek o přezkoušení zapíšeme do provozního deníku kotle.
Pro horkovodní kotle platí, že přezkoušení pojistných ventilů je nutno provádět i u ventilů na expanzní nádrži. V provozním předpise od výrobce je určeno, při jaké nejvyšší teplotě lze pojistné ventily přezkoušet.
Provozní předpisy výrobce musí určit, které teploty je nutno za provozu kotle sledovat a v jakých mezích je nutno je udržovat.
K měření teplot se používá provozních teploměrů, kdy jejich údaje se musí porovnat s údaji kontrolních teploměrů nejméně 1x za rok. Kontrolní teploměry musí být přezkoušeny (kalibrovány) minimálně 1x za 3 roky.
Preventivní údržba slouží pro včasné odhalení závad, popř. možnost jejich vzniku a zjišťuje se potřeba a rozsah údržbářských prací (oprav nebo úprav). Provozovatel zabezpečuje preventivní údržbu pravidelnými revizemi a zkouškami.
Provozní revize je nutno vykonávat vždy po 3 měsících provozu anebo při provozní přestávce delší než 2 měsíce musí bát provedena při uvádění kotle do provozu.
Revize se provádí za provozu kotle a ověřuje se:
Předmětem vnitřní revize je především zjištění stavu dostupných stěn tlakového celku kotle, a to jejich vnitřního i vnějšího povrchu.
Vnitřní revize se provádí:
Zkouškou těsnosti ověřujeme těsnost kotle včetně výstroje při jmenovitém tlaku.
Zkoušku těsnosti je nutno provádět:
Tlakovou zkouškou ověřujeme, zda kotel včetně výstroje je při zkušebním přetlaku těsný a pevný.
Tlaková zkouška se vykonává: