Práce ve výškách a nad volnou hloubkou patří k nejrizikovějším činnostem v oblasti stavebnictví. Za tuto práci se považuje práce a pohyb pracovníků, při kterém jsou ohroženi pádem z výšky, do hloubky, propadnutím nebo sesutím. Před tímto ohrožením musí být pracovníci chráněni. V případech, kdy se jedná zejména o krátkodobé práce, práce prováděné nízkým počtem pracovníků, údržbářské práce apod., se k zajištění proti pádu z výšky, do hloubky, propadnutí nebo sesutí se používá osobní zajištění k záchytným a zádržným systémům proti pádu.
Předpis ČSN EN 365 Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky - Všeobecné požadavky na návody k používání, údržbě, periodické prohlídce, opravě, značení a balení v článku 4.4 odstavce b) Návody k periodickým prohlídkám stanovuje:
Doporučení pokud jde o četnost periodických prohlídek, s ohledem na takové faktory, jako je legislativa, typ prostředku, četnost používání, a podmínky prostředí. Doporučení musí obsahovat sdělení o skutečnosti, že četnost periodické prohlídky musí být přinejmenším každých 12 měsíců.
Případy kdy je nutné vstupovat na střechu:
- kontroly a revize systémů ochrany před bleskem a přepětím,
- preventivní údržba zařízení umístěných na střeše (klimatizační a vzduchotechnické jednotky, anténní, solární systémy apod.)
- kontroly a čištění spalinových cest (komínů),
- odstranění nadměrného množství sněhu
- provádění činností oprav a údržby atd.
Záchytné a zádržné systémy jsou vyrobeny zpravidla z kvalitních materiálů tak, aby trvale odolávaly všem povětrnostním podmínkám. Přesto je nutné zabezpečit provádění periodických prohlídek odbornou osobou zpravidla proškolenou výrobní firmou, kdy tato osoba vlastní oprávnění k revizní činnosti.
Kotvící body a lanový systém je nutné nechat zkontrolovat minimálně 1x ročně při respektování pokynů výrobce v průvodní dokumentaci.
V případě, že některé kotvící body byly vystaveny pádu osob, je nutné zajistit jejich kontrolu v nejbližším možném termínu. Do té doby je nutné vyřadit je z provozu.