Na našich webových stránkách budeme postupně aktualizovat informace, které už jsou neplatné vzhledem k novému platnému zákonu č. 250/2021 Sb., Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, který nahrazuje zákon č. 174/1968 Sb. a navazující předpisy.
Omlouváme za neaktuálnost některých informací. Děkujeme za pochopení
Na provozovatele dětských hřišť, cvičebních ploch, sportovních zařízení a tělovýchovného nářadí jsou kladeny stále se zpřísňující požadavky na bezpečnost při užívání. K tomu byla vydána řada ČSN platných v souladu s evropskými normami, kde mj. jsou stanoveny i způsoby provádění pravidelných kontrolních prohlídek.
V rámci této problematiky provádíme:
na sportovním vybavení dětských a sportovních hřišť, tělocvičen, posiloven a lezeckých stěn.
Kromě již zmíněných kontrol se doporučuje před uvedením do provozu jakéhokoli sportoviště a sportovního zařízení (vybavení) provést vstupní kontrolu. Tato kontrola, se provádí za účelem zjištění možných závad a nedostatků, které vznikly nesprávnou montáží. Tuto kontrolu by neměla provádět firma, která zařízení nebo sportoviště vytvářela, ale revizní technik nebo autorizovaná osoba (tato osoba kalibrovaným nářadím zjistí případné nedostatky). Tímto předcházíme možným úrazům na zařízeních a sportovištích.
Běžnou vizuální kontrolu provádíme vždy před uvedením zařízení nebo sportoviště do provozu. Tuto kontrolu většinou vykonává zástupce provozovatele (pověřená osoba – údržbář, školník, tělocvikář, správce, případně dozor, který se skupinkou dětí na sportoviště přichází). U veřejných sportovišť hrozí především poškození povětrnostními vlivy, vandalismem (poničené zařízení, rozbité sklo a další nebezpečné předměty). V případě zjištění závady je třeba sepsat o této závadě zápis a informovat provozovatele, aby závady a nedostatky co nejdříve odstranil nebo zamezil možnému ohrožení zdraví jednotlivců.
Na základě platné legislativy a pokynů od výrobce má provozovatel povinnost provádět provozní kontrolu. Tato kontrola se provádí v intervalech co 3 měsíce a kontrolu provádí pověřená osoba provozovatelem. O této kontrole se vždy provede zápis! Výrobce může na zařízení provádět vlastní kontroly, ale takto provedená kontrola není považována za provozní kontrolu, tuto kontrolu provádí pouze pověřená osoba provozovatelem.
Zejména u herních sestav a dětských hřišť je nutné dodržovat normu ČSN EN 1176-7, podle které je potřeba provádět kontrolu:
Nejdůležitější kontrolou, která se provádí jednou ročně je hlavní roční kontrola. Tato kontrola se provádí v souladu s metodickým pokynem MŠMT č.j.37014/2005-25 a metodikami Státního zdravotnického ústavu. Kontrolu (revizi) provádí nezávislá certifikovaná osoba „revizní technik v oboru dětských hřišť, sportovních zařízení“. Při této kontrole se provádí posouzení všech herních prvků, zařízení, dopadových ploch v souladu s požadavky příslušných ČSN EN. Účelem je zjistit změny, které by mohly mít vliv na bezpečnost uživatelů sportovišť a sportovních zařízení. Závěrem kontroly je doporučení na opravy a vyřazení sportovního zařízení. V případě hrubých porušení může být doporučeno uzavření sportoviště (areálu). Po provedení kontroly musí být vyhotoven protokol s popisem závad a doporučení k odstranění (s termínem odstranění). Přílohou protokolu bývá fotodokumentace stavu zařízení a sportoviště.
Vzhledem k tomu, že příslušných norem k jednotlivým zařízením a sportovištím je několik, níže jsou uvedeny alespoň ty nejdůležitější. Nevýhodou těchto ČSN EN je, že jsou převzaty do české legislativy v angličtině a doposud nejsou přeloženy.
Třída normy 8390 – Sadovnictví a krajinářství
Třída normy 9402 – Posilovací nářadí a zařízení
Třída normy 9403 – Sportovní a tělocvičné náčiní, nářadí a potřeby
Třída normy 9405 – Zařízení pro tělocvičny, hřiště a dětské hřiště
Třída normy 9409 – Zařízení pro vodní sporty
Třída normy 9420 – Horolezecká výzbroj
Třída normy 9428 – Potřeby pro různé sporty
Třída normy 9430 – Dětské hračky a vozítka
V rámci právních předpisů k této problematice můžeme doporučit ještě vyhlášku č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch, a vyhlášku č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých.