Čistírny slouží ke kontinuálnímu čištění odpadních vod s vysokým znečištěním, mechanické nečistoty, ropné látky (volné i emulgované), saponáty, těžké kovy a jiná znečištění. Jsou konstruovány tak, aby měli jednoduché ovládání s automatickou regulací provozu i dávkováním chemikálií. Jsou vhodné k přečištění vod z ploch menších průmyslových areálů, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu vypouštěných vod.
Čistírny by měly být navrženy v souladu s ČSN 75 6402 a ČSN 12566-3+A1 a splňovat požadavky na odtokové vody dle nařízení vlády č. 61/2003 Sb. ve znění NV č. 229/2007 Sb.
Tyto zařízení fungují na principu deemulgace a sedimentace. Přídavkem koagulačního činidla je narušena schopnost emulgačního prostředku rozpustit ropnou látku ve vodě. Přídavkem neutralizačního činidla dojde k vysrážení pevné fáze – vloček ve vodě a k jejich oddělení, tzn. Sedimentaci větších částic do kužele reaktoru. Ke zvětšení objemu vysrážených částic a ke zlepšení procesu sedimentace je do vody nadávkován organický flokulant.
Vyčištěná voda odtéká přes plovoucí filtrační vrstvu, kde dojde k zachycení drobných vloček, a je ukládána v zásobníku vyčištěné vody. Regenerace filtrační vrstvy, tzn. její proprání zpětným proudem vyčištěné vody probíhá automaticky. Dle požadavků na zůstatkovou koncentraci znečištění je možné reaktor na odtoku doplnit přídavnými filtračními zařízeními.
Při procesu čištění odpadních vod vznikají odpady (kaly). Tyto kaly je nutno pravidelně vybírat a likvidovat dle obecně platných předpisů (specializovaná firma zabývající se likvidací odpadů, řízená skládka atd.). Četnost závisí na intenzitě znečištění vody, doby v provozu a množství dávkovaných chemikálií.