Místní provozní bezpečnostní předpisy (dále jen MPP) nebo také provozní řády patří mezi předpisy provozovatele či zaměstnavatele, které upravují:
Místní provozní bezpečnostní předpisy (dále jen MPP) nebo také provozní řády patří mezi předpisy provozovatele či zaměstnavatele, které upravují:
Bezpečnost pacientů je základní požadavek při využití zdravotně elektrických přístrojů (ME – z angl.. medical equipment) ve zdravotnických prostorech. K zajištění bezpečnosti je možné dosáhnout provedením bezpečných elektrických rozvodů, bezpečným používáním a správnou údržbou. Tento požadavek platí především pro nemocnice, soukromé kliniky, lékařskou a dentální praxi a určené místnosti lékařské péče na ostatních pracovištích.
Vím, pro jaká zařízení se mají vykonávat revize, ale kdy je mám provádět?
Pojem elektrická stanice lze vyjádřit jako souhrn staveb a zařízení v uzlech elektrizační soustavy, která umožňuje transformaci elektrické energie na jiné napětí a její rozvod, nebo rozvod elektrické energie se stejným napětím, či přeměnu střídavého proudu na proud jiného kmitočtu případně na proud stejnosměrný a jeho rozvod, nebo kompenzaci elektrické energie. Podle platných předpisů je nutno tyto prostory vybavit ochrannými prostředky a pracovními pomůckami, které mají zajistit bezpečnost práce a ochranu života a zdraví před úrazem elektrického proudu při manipulaci na tomto zařízení.
Jak postupovat při provedení revize nebo kontroly elektrických spotřebičů a nářadí? Tento článek se zaměřuje na jednotlivé úkony, které je třeba vykonat při revizi a kontrole elektrických spotřebičů podle ČSN 33 1600 ed.2.
Vyhrazená technická zařízení dle zákona č. 174/1968 Sb. jsou zařízení se zvýšenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku, která podléhají dozoru podle tohoto zákona.
Trafostanice je součásti elektrické přenosové a distribuční soustavy. Součásti trafostanice je transformátor, který přenáší elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného pomocí vzájemné elektromagnetické indukce. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z vysokého napětí na nízké) nebo pro galvanické oddělení obvodů.
Elektrický stroj nebo spotřebič je montážní celek sestavený z několika částí, z nichž je minimálně jeden pohyblivý, má příslušnou pohonnou jednotku, řídící jednotku a obvody vzájemně propojenými za účelem specifického použití, zejména pro zpracování, úpravu, dopravu nebo balení materiálu.
Jako každé jiné elektrické zařízení je potřeba i na hromosvodech provádět dle příslušných norem pravidelné revize a kontroly. Zařízení slouží k ochraně budov, objektů a živých bytostí v nich před nebezpečnými účinky blesku. Hromosvod vytváří umělou vodivou cestu k přijetí a svedení bleskového výboje do země. Proto z hlediska bezpečnosti lidského zdraví a majetkových škod je nezbytné toto zařízení udržovat a dodržovat termíny kontrol a revizí.
Elektrická zařízení musí být před uvedením do provozu odborně prověřena a vyzkoušena a po dobu svého provozu podrobována pravidelným kontrolám, zkouškám a revizím. Provoz elektrických zařízení elektroinstalací předepisuje norma ČSN 33 1500, která stanovuje lhůty revizí podle prostředí nebo druhu prostoru se zvýšeným rizikem ohrožení osob.
Elektrická zařízení jsou technická zařízení, která ke své činnosti nebo působení využívají účinků elektrických nebo elektromagnetických jevů. Elektrická zařízení se používají pro výrobu, přeměnu, rozvod a odběr elektrické energie, dále pak k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.